EDW boys, girls win state again


The E.D. White Catholic boys and girls cross country teams took home Class 3A state titles for the second year in a row on Tuesday in Natchitoches. (Photo by Submitted Photo)


For the second year in a row, E.D. White Catholic's boys and girls cross country teams made the trek from Thibodaux to Natchitoches and came back with the highest awards in Class 3A distance running.

The Cardinals and Lady Cardinals accomplished the rare feat of winning back-to-back state championships in both boys and girls cross country.

The boys scored 43 points to top West Feliciana, and the girls posted 31 points to beat South Beauregard.

But E.D. White wasn't the only local school to experience success on Tuesday at the 3-mile course on the campus of Northwestern State University.

Vandebilt Catholic freshman Alexa Breaux was the Class 4A state runner-up and her teammate Elena Callejas, an eighth grader, placed third overall to help the Lady Terriers to a fourth-place team finish.

The top finisher for the E.D. White boys was Ian Coates (fourth, 16:50.68) followed by teammates Devin Turner (12th, 17:14.25), John Stafford (13th, 17:24.97), Stephen Boudreaux (16th, 17:32.27), Quentin Landry (18th, 17:45.33), William Tanner (22nd, 17:55.95) and Andrew Daigle (27th, 18:16.35).

"This year's (boys) field was a lot stronger than it has been," E.D. White coach Don Grabert said. "We only had one in the Top 4, but we placed a bunch of them after 10 because we ran in a pack."

For the girls from, E.D. White it was about depth.

Last year's state individual state runner-up Olivia Coffman of the Lady Cardinals was injured much of the year and did not run at the state meet.

But her teammates Emily Sauce (third, 20:11.64), Hannah Babin (fifth, 20:34.43), Adelyne Labat (seventh, 20:42.28), Mimi Guidry (ninth, 21:04.45), Courtney Troxclair (12th, 21:18.53), Emily Boudreaux (32nd, 22:39.60) and Emily Ledet (51st, 25:07.07) helped push E.D. White to the title.

In fact, E.D. White had the No. 2, 4, 6, 8 and 11 scoring runners in the race.

"With the girls, we had four of our runners from last year's team that didn't run. One didn't come back out and three others were hurt," Grabert said. "That is a testament to the depth we have on our team. The runners that replaced them ran either just as well or even better than those kids did last year. They work hard and have great character."

For Breaux (19:00.40), she placed second just behind St. Thomas More's Hannah Bourque, who came in at 18:59.24.

"Alexa took a short lead when they got on the track, but the girl from St. Thomas More was the defending state champion, and she has those longer legs and out-sprinted Alexa in the end," Vandebilt coach David Malone said. "Alexa gave it her best and she was happy with her second. She will have that same drive to win next year."

Following Breaux and Callejas (19:18.45) was Vandebilt's Jenna Cheramie (ninth, 20:14.35) and the Lady Terriers took fourth overall.

"We had bigger (team) aspirations coming in, but we knew we were running against some tough competition," Malone said. "We had three in the Top 10. We went 2, 3 and 9 and we never did that in Vandebilt history. We never even had two in the Top 10 so we are really happy. Six of my seven runners improved so I guess that is all I can ask."

Other local teams to place in the Class 4A girls race were Assumption (ninth), South Terrebonne (10th) and Ellender (15th).

Local girls in the Top 100 of Class 4A were Lindsey Breaux of Assumption (20th, 21:00.89), Skyla Verdin of Ellender (21:24.46), Maci Falgout of South Terrebonne (32nd, 21:33.67), Dariane Dardar of South Terrebonne (37th, 21:41.92), Triana Allridge of Ellender (44th, 21:59.16), Katelyn Laughlin of Vandebilt (47th, 22:04.50), Katelyn Breaux of Vandebilt (50th, 22:09.14), Maddie Aucoin of Assumption (52nd, 22:19.71), Kali Wicklund of Vandebilt (56th, 22:22.15), Mallory Crochet of Assumption (58th, 22:44.92), Meghan Mceachern of South Terrebonne (62nd, 22:56.04), Beth Courville of Assumption (66th, 23:02.22), Logan Borne of Assumption (82nd, 24:00.36), Logan Lebeouf of South Terrebonne (89th, 24:14.86), Madeline Neal of South Terrebonne (91st 24:18.29), Beth Duplantis of South Terrebonne (96th, 24:31.91), Morgan Donaldson of Vandebilt (24:38.10) and Carrigan Chauvin of South Terrebonne (97th, 24:38.10).

In Class 4A boys, Assumption was seventh as a team and the top local squad, followed by Vandebilt (11th), South Terrebonne (12th) and Ellender (13th).

Local boys in the Top 100 of Class 4A were Jacob Daigle of Assumption (17th, 17:04.68), Evan Chauvin of Vandebilt (22nd, 17:16.98), Wesley Lapeyrouse of Ellender (35th, 17:35.27), Zach Hebert of Assumption (39th, 17:39.73), Austin Bernard of Assumption (43rd, 17:42.37), Douglas LeBlanc of Assumption (44th, 17:44.67), Bailey Dardar of South Terrebonne (48th, 17:54.51), Gavin Hebert of South Terrebonne (57th, 18:03.50), Allen Rodrigue of South Terrebonne (58th, 18:04.05), Trey Lowery of Assumption (63rd, 18:10.39), Grant Ledet of Vandebilt (67th, 18:18.96), Justin Eskind of Ellender (71st, 18:26.77), Thomas Rhodes of Vandebilt (72nd, 18:29.10), James Shaffer of Vandebilt (75th, 18:39.26), Dexter Hebert of Ellender (79th, 18:51.63), Stefon Naquin (88th, 19:00.64), Brennan Cavalier (89th, 19:00.91) and Kamren Edens (19:01.05) — all of South Terrebonne — and Chris Kelton of Vandebilt (99th, 19:21.19).

CLASS 5A

In boys action, the top local team was South Lafourche at 25th place followed by Thibodaux at 27th and Terrebonne at 32nd.

Locals who placed in the Top 150 were Christian Burgo of Terrebonne (26th, 16:12.47), Brandon Brunet of South Lafourche (34th, 16:23.81), Jake Lee of South Lafourche (51st, 16:41.53), Landon Olivier of Thibodaux (119th, 17:50.00), Brandon Clement of Thibodaux (136th, 18:04.12) and Brannon Bernard of South Lafourche (141st, 18:08.82).

In 5A girls action, the only teams to qualify in the team scoring were Thibodaux (27th) and Central Lafourche (28th).

Local girls who placed in the Top 150 were Brooke Picou of Central Lafourche (81st, 21:33.38), Elizabeth Jordan of Terrebonne (98th, 22:15.28), Courtney Hepola of Thibodaux (101st, 22:17.54), Carly Ordoyne of South Lafourche (104th, 22:29.18), Eryn Brammagan of Thibodaux (118th, 22:50.16), Alice Deano of H.L. Bourgeois (120th, 22:54), Chelsie Grabert of Central Lafourche (133rd, 23:14.95), Brittany Soileau of H.L. Bourgeois (142nd, 23:24.51) and Jill Knight of Thibodaux (145th, 23:26.11).

CLASS 1A

On Monday at Natchitoches, the Houma Christian boys placed ninth in Class 1A with 199 points.

Leading the way for the Warriors was Devin Battaglia (28th, 18:37.61), Jacob Dupuis (34th, 18:56.65), Drake Battaglia (42nd, 19:32.47), Michael Carlos (58th, 20:20.67) and David Weshe (76th, 21:43.99).

The Lady Warriors placed 10th on Monday in Class 1A with 250 points.

Leaders for the Lady Warriors were Kayle Parfait (17th, 21:52.95), Amanda Portier (49th), Hannah Carlos (68th), Julien Larisey (70th) and Abigail Chase (73rd).