This week's prep sports calendar


MONDAY

BOYS HIGH SCHOOL BASKETBALL

Thibodaux at White Castle Tournament.

South Lafourche, Ellender and Terrebonne at Morgan City Tournament.

H.L. Bourgeois at Woodlawn Tournament.

Vandebilt Catholic at St. Thomas Aquinas Tournament.

St. James at Ascension Catholic Tournament.

 

GIRLS HIGH SCHOOL BASKETBALL

Assumption at Breaux Bridge Tournament.

South Lafourche and Vandebilt Catholic at Dominican Tournament.

Ellender, H.L. Bourgeois, St. James, South Terrebonne and Terrebonne at Ellender’s Bayou Invitational Tournament.

 

BOYS HIGH SCHOOL SOCCER

South Terrebonne at H.L. Bourgeois, 6:45 p.m.

 

GIRLS HIGH SCHOOL SOCCER

South Terrebonne at H.L. Bourgeois, 5 p.m.

-----------------------

TUESDAY

BOYS HIGH SCHOOL BASKETBALL

Grand Isle at Central Lafourche, 6:30 p.m.

Thiboaux at White Castle Tournament.

South Lafourche, Ellender and Terrebonne at Morgan City Tournament.

H.L. Bourgeois at Woodlawn Tournament.

Vandebilt Catholic at St. Thomas Aquinas Tournament.

St. James at Ascension Catholic Tournament.

 

GIRLS HIGH SCHOOL BASKETBALL

Morgan City at Thibodaux, 5 p.m.

Assumption at Breaux Bridge Tournament.

South Lafourche and Vandebilt Catholic at Dominican Tournament, TBA.

Ellender, H.L. Bourgeois, St. James, South Terrebonne and Terrebonne at Ellender’s Bayou Invitational Tournament.

 

BOYS HIGH SCHOOL SOCCER

Ponchatoula at Central Lafourche, 11 a.m.

Helen Cox at Ellender, 6:45 p.m.

 

GIRLS HIGH SCHOOL SOCCER

Helen Cox at Ellender, 5 p.m.

Vandebilt Catholic at Archbishop Chappelle, 5 p.m.

Acadiana at Terrebonne, 7 p.m.

-----------------------

WEDNESDAY

BOYS HIGH SCHOOL BASKETBALL

Thibodaux at White Castle Tournament.

South Lafourche, Ellender and Terrebonne at Morgan City Tournament.

H.L. Bourgeois at Woodlawn Tournament.

Vandebilt Catholic at St. Thomas Aquinas Tournament.

St. James at Ascension Catholic Tournament.

GIRLS HIGH SCHOOL BASKETBALL

Assumption at Breaux Bridge Tournament.

South Lafourche and Vandebilt Catholic at Dominican Tournament, TBA.

Ellender, H.L. Bourgeois, St. James, South Terrebonne and Terrebonne at Ellender’s Bayou Invitational Tournament.

-----------------------

FRIDAY

HIGH SCHOOL FOOTBALL PLAYOFFS

Class 4A quarterfinal, No, 8 Vandebilt Catholic at No. 1 Neville, 7 p.m.

 

GIRLS HIGH SCHOOL BASKETBALL

Terrebonne vs. Helen Cox at Xavier University, 2 p.m.

 

BOYS HIGH SCHOOL SOCCER

Central Lafourche at Lakeshore Classic.

-----------------------

SATURDAY

BOYS HIGH SCHOOL BASKETBALL

Catholic High of Baton Rouge at H.L. Bourgeois, 6 p.m.

GIRLS HIGH SCHOOL BASKETBALL

Vandebilt Catholic at Albany, TBA.

BOYS HIGH SCHOOL SOCCER

Vandebilt Catholic at East Ascension, 4 p.m.

East Jefferson at E.D. White Catholic, 5 p.m.

Central Lafourche, South Terrbonne at Lakeshore Classic.

Thibodaux at Woodlawn Tournament.

GIRLS HIGH SCHOOL SOCCER

Dominican at E.D. White Catholic, 11 a.m.