Results from Wednesday's Nollie Arcement Relays


MATHEWS -- Results from Wednesday's Nollie Arcement Relays at Central Lafourche High School.

BOYS RESULTS

Team: 1, South Lafourche, 115.5; 2, New Iberia, 102; 3, Franklin, 91; 4, Thibodaux, 74; 5, E.D. White Catholic, 44.5; 6, Vandebilt Catholic, 37; 7, South Terrebonne, 28; 8, Assumption, 23; 9, Higgins, 21; 10, Thomas Jefferson, 11; 10, Central Lafourche, 11.

Boys track MVP: (tie) Devin Blackwell, SL; Zaron Jenkins, SL, 22.5.

Boys field MVP: Cedric Paul, Franklin, 26.

BOYS INDIVIDUAL TRACK RESULTS

100 meter dash: 1, Shyeen Thompson, TH, 22.27; 2, Zaron Jenkins, SL, 11.05; 3, Wilbert Rhodes, SL, 11.06; 4, Damion Williams, FR, 11.12; 5, Austin Stoltz, NI, 11.15; 6, Prentice Duncan, VC, 11.33.

200 meter dash: 1, Zaron Jenkins, SL, 22.27; 2, Mark Ruffin, FR, 22.34; 3, Terrence Johnson, TH, 22.59; 4, Darius Birden, HIG, 22.92; 5, Jake Williams, SL, 23.01; 6, Brian Williams, HIG, 23.13.

400 meter dash: 1, Austin Stoltz, NI, 50.01; 2, Darius Birdin, HIG, 0.12; 3, Sean Washington, NI, 50.39; 4, Trey Rouchon, FR, 50.77; 5, Tyris Preatto, TJ, 51.26; David McCormick, SL, 52.53.

800 meter run: 1, Sean Washington, NI, 2:05.60; 2, David Hausman, NI, 2:08.91; 3, Larry Grimm, FR, 2:10.23; 4, Jacob Theriot, TH, 2:12.78; 5, Alex Bourgeois, SL, 2:14.64; 6, Jacob Daigle, AHS, 2:15.54.

1600 meter run: 1, Jacob Daigle, AHS, 4:51.10; 2, Jordan Mitchell, NI, 4:54; 3, Evan Chauvin, VC, 4:54.82; 4, Jake Lee, SL, 4:57.59; 5, Devin Turner, EDW, 4:58.10; 6, Brian Worick, NI, 4:59.53.

3200 meter run: 1, Jake Lee, SL, 10:36.95; 2, Jordan Mitchell, NI, 10:43.68; 3, Austin Bernard, AHS, 10:47; 4, Stephen Boudreaux, EDW, 11:00.93; 5, Brian Worick, NI, 11:13.91; 6, Bouglass, LeBlanc, AHS, 11:23.92.

110 meter hurdles: 1, Devin Blackwell, SL, 14.76; 2, Damion Williams, FR, 14.90; 3, Devonte Griffin, SL, 15.98; 4, Benny Serigny, SL, 16.02; 5, Kijanti Davis, TH, 16.75; 6, Rodney Carvin, SL, 16.93.

300 meter hurdles: 1, Devin Blackwell, SL, 39.66; 2, Damion Williams, FR, 41.45; 3, Jansen Callais, TH, 42.97; 4, D.J. Guidry, VC, 43.17; 5, Rodney Carvin, SL, 43.73; 6, Dylan Grabert, SL, 43.88.

4x100 meter relay: 1, Thibodaux, 43.28; 2, South Lafourche, 43.8; 3, New Iberia, 44.00; 4, Vandebilt Catholic, 44.57; Central Lafourche, 45.25; , Thomas Jefferson, 45.26.

4x200 meter relay: 1, South Lafourche, 1:28.96; 2, Franklin, 1:30.23; 3, Thibodaux, 1:31.97; 4, Assumption, 1:34.40; 5, New Iberia, 1:35.00; 6, Central Lafourche, 1:35.41.

4x400 meter relay: 1, New Iberia, 3:30.58; 2, Higgins, 3:30.65; 3, Franklin, 3:33.22; 4, Thibodaux, 3:43.96; 5, South Terebonne, 3:45.78; 6, Central Lafourche, 3:48.40.

Boys field results:

High jump: 1, Dominick Fillinich, SL, 6-04; 2, Derrick Kelly, FR, 6-01; 3, Michael Melancon, EDW, 6-00; 4, Brennan Robinson, FR, 5-10; 5, Anfrenee Poindexer, CL, 5-10; 6, Elijah Charlot, NI, 5-08.

Pole vault: 1, Patrick Watson, VC, 14-06; 2, Stephan Williams, NI, 14-00; 3, Tre Becnel, TH, 12-06; 4, Dustin Becnel, TH, 12-06; 5, Chris Kotar, EDW, 12-00;  6, Alec Champagne, EDW, 12-00; 6, Taylor Keller, SL, 12-00.

Long jump: 1, Benton Arceneaux, EDW, 21-00; 2, Bruce Williams, EDW, 20-09; 3, Michael Sam, NI, 20-07; 4, Denzel Folse, CL, 20-06.5; 5, Jake Williams, SL, 20-02.5; 6, Dejuawn Oliver, AHS, 19-11.

Triple jump: 1, Treavon Evans, SL, 44-10; 2, Tyris Preatto 44-01.5; 3, Benton Arceneaux, EDW, 44-00; 4, Bruce Williams, EDW, 42-11; 5, Michael Sam, NI, 42-02; 6, Brennan Robinson, FR 41-07.75.

Shot put: 1, Cedric Paul, Franklin, 53-03; 2, Dre Fusiler, NI, 49-07; 3, Donta Johnson, TH, 48-09.5; 4, Adam Ziepke, SL, 47-05; 5, Bryson Chiasson, VC, 43-09; 6, Deshone Jarvis, CL, 42.07.

Discus: 1, Adam Ziepke, SL, 135.06; 2, Cedric Paul, FR, 120-09; 3, Sean Bouzigard, SL, 126-03; 4, Kevin Gordon, VC, 124-03; 5, Alex Bourgeois, SL, 122-05.5; 6, Chandler Arceneaux, SL, 122-05.

Javelin: 1, Blade Martinez, TH, 167-02; 2, Cedric Paul, FR, 166-00; 3, Chase Hutchinson, VC, 156-05; 4, Michael Sam, NI, 150-57; 5, Luke Hagen, EDW, 138-09; 6, Adam Ziepke, SL, 130-07.5.

GIRLS RESULTS

Team: 1, Thibodaux, 138; 2, E.D. White, 87; 3, New Iberia, 70; 4, Franklin, 48; 5, Vandebilt, 42; 6, Higgins, 41; 7, South Terrebonne, 37; 8, Central Lafourche, 31; 9, Assumption, 27; 10, Thomas Jefferson, 24; 11, South Lafourche, 12; 12, Covenant Christian, 1.

Girls track MVP: DhCreeion Glapion, 26 points.

Girls field MVP: (tie), Angelica Blanks, FR; Zylnn Garnett, EDW; Eris Stove, TH, 20 points.

Individual results:

Track events:

100 meter dash: 1, Chelise Brown, TH, 12.85; 2, Fabien Small, FR, 12.95; 3, Michelle Riviere, EDW, 13-02; 4, Kayla Lipscomb, TJ, 13-10; 5, Jaycie Jones, SL, 13.31; 6, Alyssa Ross, SL, 13.64.

200 meter dash: 1, Destinee Rice, FR, 26.34; 2, DhCreeion Glapion, HIG, 26.50; 3, Michelle Riviere, EDW, 27.05; 4, Kayla Lipscomb, TJ, 27.23; 5, Miantte Guidry, TH, 27.50; 6, Rian Robinson, HIG, 27.53.

400 meter dash: 1, DhCreeion Glapion, HIG, 1:02.40; 2, Rian Robinson, HIG, 1:02.40; 3, Emily Weimer, EDW, 1:02.99; 4, Dominitra Charles, NI, 1:04.33; 5, Megan Trosclair, SL, 1:04.60; 6, Dominique Manuel, CC, 1:04.61.

800 meter run: 1, Jenna Cheramie, VC, 2:37.73; 2, Courtney Trosclair, EDW, 2:37.79; 3, Pocahontas Simon, NI, 2:41.11; 4, Kiara Davis, TH, 2:45.43; 5, Angelle Huen, SL, 2:46.60; 6, Kelsey Zeringue, SL, 2:47.06.

1600 meter run: 1, Brooke Picou, CL, 6:01.91; 2, Mimi Guidry, EDW, 6.11.39; 3, Jenna Cheramie, VC, 6:18.55; 4, Courtne Hepola, TH, 6:20.87; 5, Jill Knight, TH, 6:31.88; 6, Kristen Waguespack, EDW, 6:32.07.

3200 meter run: 1, Hanna Babin, EDW, 12:55.10; 2, Brooke Picou, CL, 13:00.36; 3, Courtney Hepola, TH, 12:22.30; 4, Adelyne Labat, EDW, 13.34.90; 5, Remanjon Bourque, VC, 13.47.20; 6, Maddie Aucoin, AHS, 13:58.90.

100 meter hurdles: 1, Joya Tardieff, TH, 15.27 (meet record); 2, DhCreeion Glapion, HIG, 17.27; 3, Vanessa Joseph, NI, 17.44; 4, Ambar Sawaski, SL, 17.45; 5, Alaina Bonvillian, VC, 18.00; 6, Bailey Daigle, AHS, 18.25.

300 meter hurdles: 1, Joya Tardieff, TH, 46.48; 2, Vnessa Joseph, NI, 48.51; 3, Kiley Lirette, SL, 52.71; 4, Bailey Daigle, AHS, 52.86; 5, Kiera Willaims, SL, 54.37; 6, Kasey Zeringue, SL, 54.48.

4x100 meter relay: 1, Thibodaux, 52.45; 2, South Terrebonne, 52.97; 3, Central Lafourche, 55:10; 4, Assumption, 55:18; 5, New Iberia, 55.67; 6, Vandebilt, 56.52.

4x200 meter relay: 1, Thibodaux, 1:45.58; 2, Franklin, 1:47.00; 3, New Iberia, 1:49.03; 4, E.D. White, 1:50.39; 5, Thomas Jefferson, 1:51.43; 6, Assumption, 1:51.61.

4x400 meter relay: 1, Thibodaux, 4:19.48; 2, New Iberia, 4:24.45; 3, Thomas Jefferson, 4:36.19; 4, South Terrebonne, 4:43.62; 5, Assumption, 4:50.78; 6, Central Lafourche, 5:07.69.

Field events:

High jump: 1, Eris Stove, Thibodaux, 5-02; 2, Xylnn Garnett, EDW, 5-00; 3, Angelica Blanks, FR, 4-10; 4, Keiona Guidry, TH, 4-10; 5, DhCreeion Glapion, HIG, 4-08; 6, Lauren Belanger, SL, 4-08.

Long jump: 1, Miantte Guidry, TH, 16-01.5; 2, Jordan Borne, 15-10; 3, Angelica Blanks, FR, 15-10; 4, Rian Robinson, HIG, 15-09; 5, Keiona Guidry, TH, 15-06; 6, Sami Falgust, EDW, 15-05.5.

Triple jump: 1, Eris Stove, TH, 33-06.5; 2, Angelica Blanks, FR, 33-06; 3, Xylynn Garnett, EDW, 33-01.5; 4, Keiona Guidry, TH, 32-03; 5, Kayla Lipscomb, TJ, 32-01; 6, Kaylyn Kichen, VC, 31-06.5.

Shot put: 1, Moesha Kinard, NI, 35-09; 2, Mariah Davis, NI, 34-04; 3, Samasia Coleman, TH, 34-03; 4, Knyla Houston, TJ, 32-10; 5, Sadie Thompson, FR, 32-06.5; 6, Joanna Kreamer, SL, 31.02.5.

Discus: 1, Mariah Davis, NI, 108.09.5; 2, Samasia Coleman, TH, 86-07; 3, Emily Lee, TH, 84-06; 4, Brittany Johnson, AHS, 81-10.25; 5, Knyla Johnson, TJ, 81-08.75; 6, Briana Galiano, SL, 79-08.5.

Javelin: 1, Sydney Lerille, VC, 117-10; 2, Marylaine Fillinich, SL, 111-02.5; 3, Xylynn Garnett, EDW, 108-07’ 4, Julia Leblanc, SL, 100-10; 5, Moesha Kinard, NI, 98-08.5; 6, Tristan Plaisance, SL, 97-01.5.