2013 Area All-District Softball Teams


District 7-5A

MVP: Kayla Rogers, New Iberia

Coach of the Year: Jeri Overley, H.L. Bourgeois

First Team

Pitcher, Brooke Overley, H.L. Bourgeois

Pitcher, Valerie Aucoin, New Iberia

Pitcher, Kayla Bland, Thibodaux

Catcher, Ciara Williams, H.L. Bourgeois

Catcher, Sadie Daigle, Thibodaux

First base, Kyoko Charles, Westgate

Second base, Ashley Theriot, Terrebonne

Third base, Madelyn Monnier, H.L. Bourgeois

Third base, Helaina Desentz, New Iberia

Third base, Kara Laird, South Lafourche

Shortstop, Brenna Copes, H.L. Bourgeois

Outfield, Lindsey McCullough, H.L. Bourgeois

Outfield, Madison Percle, H.L. Bourgeois

Outfield, Sydney LaBiche, New Iberia

Designated player, Stephanie Turner, H.L. Bourgeois

Utility player, Kayla Rogers, New Iberia

Second Team

Pitcher, Katlyn Landry, Westgate

Catcher, Maci Gauthreaux, New Iberia

First base, Kaylor Goodyear, New Iberia

Second base, Amber Lewis, H.L. Bourgeois

Third base, Ashley Boudreaux, Westgate

Shortstop, Lanie Leblanc, Westgate

Outfield, Taylor Kimball, Central Lafourche

Outfield, Kelly Derise, New Iberia

Outfield, Natalie Schaubert, Westgate

Honorable Mention

Central Lafourche: Kourtney LeBlanc, Jordan Robichaux, Kaylee Cole

H.L. Bourgeois: Taylor Coulon, Kasie Hebert

New Iberia: Kelsey Frederick, Emily Pharr, Brittany Sheppard

South Lafourche: Marissa Melancon, Janie Gautreaux, Jenakalyn Wunstell

Terrebonne: Hailey Gautreaux, Courtney Guidroz, Madison Thompson

Thibodaux: Brooke Navarre, Evy Delatte, Bethany Bourgeois

Westgate: Taylor Bourque, Kacie Viator, Brianna Hagen

District 8-4A

MVP: Makelle Peña, Vandebilt Catholic

Coach of the Year: Margaret Johnson, Vandebilt Catholic

First Team

Pitcher, Nora Keehn, Vandebilt Catholic

Pitcher, Kirstyn Torres, Assumption

Catcher, Erin Crane, Vandebilt Catholic

Catcher, Melissa Brunet, South Terrebonne

First base, Aliya Grenne, Morgan City

Second base, Makelle Peña, Vandebilt Catholic

Third base, Kylie Dufrene, Vandebilt Catholic

Shortstop, Kyler Trosclair, Ellender

Outfield, Courtney Dardar, Ellender

Outfield, Kelsey Pellegrin, South Terrebonne

Outfield, Carly Ellender, Vandebilt Catholic

Utility, Alyssa Bush, Ellender

Utility, Amanda Gianelloni, Assumption

Utility, Kristen Kurtz, Vandebilt Catholic

Utility, Taylor Dupre, South Terrebonne

Second Team

Pitcher, Tyler Hebert, Morgan City

Catcher, Annie Robinson, Ellender

First base, Courtney Lovoi, Vandebilt Catholic

Second base, Madison Touchard, Ellender

Third base, Blare Pellegrin, South Terrebonne

Shortstop, Celeste Williams, Morgan City

Outfield, Alyssa Dehart, Assumption

Outfield, Logan Leboeuf, South Terrebonne

Outfield, Hannah Hebert, Vandebilt Catholic

Honorable Mention

Assumption: Trinity Blanchard, Bre Landry, Brooke Daigle

South Terrebonne: Courtney Clement, Aliska Lirette, Tabetha Ledet

Ellender: Lauren Lopez

Morgan City: Morgan Comeaux, Katelyn Adams, Brandi Ingram

Vandebilt Catholic: MacKenzie Rousseau, Tayla Songe

District 7-3A

MVP: Carli Jo Leblanc, Brusly

Coach of the Year: Beau Bouvier, Brusly

First Team

Pitcher, Carli Jo LeBlanc, Brusly

Pitcher, Chelsea Loupe, St. Charles Catholic

Pitcher, Madison Rodrigue, E.D. White Catholic

Catcher, Kaitlin David, Brusly

Catcher, Destiny Wesley, St. Charles Catholic

First base, Lindsie Sanders, E.D. White Catholic

Second base, Sydney Bordis, E.D. White Catholic

Shortstop, Emily Triche, St. Charles Catholic

Third base, Lanesha Taylor, Brusly

Outfield, Carlie Comeaux, Brusly

Outfield, Akiya Thomas, Brusly

Outfield, Cori Millet, St. Charles Catholic

Outfield, Jessica Mire, St. Charles Catholic

Outfield, Triston Gros, E.D. White Catholic

Utility, Maddie Laprarie, Brusly

Utility, Cambre Pollard, Port Allen

Utility, Kali Clement, E.D. White Catholic

Utility, Abby Richard, E.D. White Catholic

Utility, Karli Terrio, St. Charles Catholic

Utility, Joneshia Smith, Donaldsonville

Second Team

Sydney Falcon, E.D. White Catholic

Amanda Rouge, St. James

Cassidy Gravois, St. James

Brianna Tregre, St. James

Ashley Schexnydre, St. James

Shelby Fleming, Brusly

Claire Daigle, Brusly

Margarite Laborde, Port Allen

Tristan Jeansonne, Port Allen

E’lexus Hatten, Port Allen

Kathryn Andre, Port Allen

Honorable Mention

Tracey Lassere, St. James

Amber Thibodeaux, St. James

Courtney Sanchez, E.D. White Catholic

District 10-1A

MVP: Mychal Truxille, St. Martin’s

Co-Coaches of the Year: Christi Crowdus, Houma Christian and Dina DiVincenti, Ridgewood Prep

First Team

Mychal Truxille, St. Martin’s

Taylor Aucoin, St. Martin’s

Cameron Beal, Houma Christian

Amy Bonvillain, Houma Christian

Hannah Carlos, Houma Christian

Lindsay Crowdus, Houma Christian

Haley Dardar, Houma Christian

Peyton Eschette, Houma Christian

Alex de Gravelle, St. Martin’s

Jordan Hall, Houma Christian

Kailee Meier, Ecole Classique

Abby Morvant, Houma Christian

Amber Perkins, St. Martin’s

Francis Resiman, Country Day

Taylor Sons, Houma Christian