Teams in this post:

Class 3A state track results


BOYS

TEAM RESULTS: 1, John Curtis, 93. 2, Jewel Sumner, 88. 3, Evangel, 64. 4, Franklin, 33. 5, Lusher, 25. 6, St. Louis Catholic, 21. 7, Iowa, 20. 8, Port Allen, 19. 9, North Webster, 18. 10, Erath, 17. 11, University, 16. 12, Jennings, 12. 13, (tie) Kaplan, Glen Oaks, Kaplan, Bossier, 11.16, (tie) Booker T. Washington-Shreveport, Notre Dame, Donaldsonville, 10. 19, (tie) Port Barre, Marksville, Pine Prairie, E.D. White, 8. 23, West Feliciana, 7. 24, (tie) North Vermilion, Parkview Baptist, 6. 26, (tie) Rayville, Church Point, 3. 28, (tie) Madison, Westlake, Buckeye, 2. 31, (tie) Patterson, Loranger, Ville Platte, South Beauregard, Iota, Albany, 1.

FIELD EVENTS

Long jump: 1, Willie Reed, Lusher, 24-3¾. 2, Ishmael Warren, Sumner, 24-1¾. 3, Carl Morgan, B.T. Washington-SH, 22-7. 4, Jazz Ferguson, West Feliciana, 22-2¾. 5, Brennen Robinson, Franklin, 21-7½. 6, Daylon Charlot, Patterson, 21-4¼.

High jump: 1, Willie Reed, Lusher, 6-6. 2, Malik Williams, Jennings, 6-6. 3, Telson Allen, Port Allen, 6-6. 4, Nicholaus Parker, Port Allen, 6-4. 5, Ishmael Warren, Sumner, 6-4. 6, Malik Dunn, Bossier, 6-2.

Triple jump: 1, Ishmael Warren, Sumner, 45-7. 2, Zondrea Lockwood, Marksville, 45-6. 3, Kaylon Rudd, Kaplan, 44-2¾. 4, Travis Ettienne, Jennings, 43-9½. 5, Bruce William, E.D. White, 43-3. 6, Nicholaus Parker, Port Allen, 43-1.

Shot put: 1, Cedric Paul, Franklin, 54-0. 2, Brennan Romar, Port Barre, 52-8¼. 3, Christopher Bradley, Evangel, 50-1¼. 4, Jerry Tillery, Evangel, 48-11½. 5, Marcus Keyes, Port Allen, 47-11¾. 6, Jarette Fontenot, Iota, 47-4.

Discus: 1, Floyd Foster, Donaldsonville, 153-4. 2, Christopher Bradley, Evangel, 144-9. 3, Poni Tu'uat, Curtis, 140-0. 4, Jalen Bates, Kaplan,139-3. 5, Cedric Paul, Franklin, 137-5. 6, Mikey Guidry, South Beauregard, 137-4.

Javelin: 1, Hunter Stelly, Notre Dame, 188-5. 2, Dylan Doucet, Pine Prairie, 170-10. 3, Dominic Governale, North Vermilion, 170-6. 4, Andrew Darbonne, St. Louis, 166-0. 5, Tyler Johnson, Westlake, 161-6. 6, Clayton Sills, St. Louis, 159-9.

Pole vault: 1, Devin King, Sumner, 17-8. 2, Landon Dore, St. Louis, 14-6. 3, Chris Kotar, E.D. White, 14-0. 4, Quenton Harrington, Erath, 14-0. 5, Reese Ryland, Buckeye, 13-6. 6, Colt Hart, Loranger, 12-0.

TRACK EVENTS

4x200 relay: 1, Jewel Sumner, (Benjamin Jones, Stevie Pittman, Joseph Dickerson, Kalon Bergeron), 1:26.72. 2, Evangel, 1:28.43. 3, Iowa, 1:29.11. 4, Booker T. Washington-SH, 1:29.89. 5, Franklin, 1:29.92. 6, Glen Oaks, 1:30.23.

1,600: 1, Devyn Keith, Curtis, 4:35.54. 2, Hank Patrick, University, 4:38.60. 3, Trey Stewart, Curtis, 4:40.52. 4, Kolby Cooper, North Webster, 4:44.32. 5, Austin Ballow, Sumner, 4:48.72. 6, Michael Sullivan, West Feliciana, 4:49.79.

110 hurdles: 1, Nicholas Eikeseth, Evangel, 14.61. 2, Damion Williams, Franklin, 14.74. 3, Nicholaus Parker, Port Allen, 15.01. 4, George Moreira, Curtis, 15.23. 5, Loftin Keys, Rayville, 15.61. 6, Danton Cunningham, Albany, 15.77. 

100: 1, Benjamin Jones, Sumner, 10.79. 2, Terrance Alexander, Curtis, 10.80. 3, Darius Janice, Iowa, 10.82. 4, Xavious Eason, North Webster, 10.84. 5, Roland Dunn, Evangel, 10.92. 6, Corey Cole, Erath, 11.00.

800: 1, Devyn Keith, Curtis, 1:55.61. 2, Austin Brown, Curtis, 1:56.18. 3, Joel Smith, Parkview, 1:58.61. 4, Kolby Cooper, North Webster, 2:02.98. 5, Strack Brown, St. Louis, 2:04.26. 6, Darryl Lewis, Lusher, 2:04.97.

4x100 relay: 1, Jewel Sumner, (Joequarious Simmons, Joseph Dickerson, Stevie Pittman, Benjamin Jones), 42.30. 2, Iowa, 42.72. 3, North Webster, 42.95. 4, Evangel, 43.03. 5, Erath, 43.05. 6, Franklin, 43.53.

400: 1, Corey Cole, Erath, 48.73. 2, Nicholas Housley, Evangel, 49.69. 3, Jon Lorio, St. Louis, 50.83. 4, Kalon Bergeron, Sumner, 51.08. 5, Fredrick Williams, Church Point, 51.24. 6, Kerry Buckley, Curtis, 51.69.

300 hurdles: 1, George Moreira, Curtis, 38.59. 2, Damion Williams, Franklin, 39.57. 3, Nicholas Eikeseth, Evangel, 39.76. 4, Willie Reed, Lusher, 39.86. 5, Adrian Lloyd, Glen Oaks, 40.58. 6, Rayvon Stewart, Rayville, 41.55.

200: 1, Terrance Alexander, Curtis, 21.91. 2, Benjamin Jones, Sumner, 22.33. 3, Roland Dunn, Evangel, 22.35. 4, Joseph Dickerson, Sumner, 22.57. 5, Jonta Sheppard, Madison, 23.04. 6, Ja'quine Anderson, Ville Platte, 23.10.

3,200: 1, Devyn Keith, Curtis, 9:58.69. 2, Hank Patrick, University, 10:00.59. 3, Austin Ballow, Sumner, 10:07.45. 4, Zachary Barthel, Curtis, 10:25.92. 5, Michael Sullivan, West Feliciana, 10:52.45. 6, Jace Harrington, Kaplan, 11:02.08.

4x400 relay: 1, Bossier, (Kelvin Brooks, Juwan Wells, John Langston, Cartavia Cook), 3:23.22. 2, Glen Oaks, 3:23.72. 3, John Curtis, 3:23.83. 4, Jewel Sumner, 3:24.27. 5, Evangel, 3:24.56. 6, Church Point, 3:29.63.

GIRLS

TEAM RESULTS: 1, St. Louis Catholic, 84. 2, Sacred Heart-New Orleans, 50. 3, McMain, 44. 4, St. Katherine Drexel, 32. 5, West Feliciana, 26. 6, (tie) Erath, Richwood, 24. 8, West St. Mary, 23. 9, Notre Dame, 21. 10, John Curtis, 20. 11, Baker, 18. 12, Independence, 16. 13, Abbeville, 15. 14, (tie) Brusly, Mansfield, Lusher, 14. 17, (tie) Port Barre, E.D. White Catholic, North Webster, South Beauregard, 10. 21, Berwick, 9. 22, (tie) Kaplan, Green Oaks, 8. 24, Iota, 7. 25, (tie) Thomas Jefferson, Port Allen, Ville Platte, 6. 28, Jewel Sumner, 5. 29, (tie) Franklin, McGehee, 4. 31, (tie) North Vermilion, Bossier, 3. 33, (tie) Westlake, Glen Oaks, Evangel, Loranger, 2. 37, (tie) Rayville, Avoyelles, 1.

FIELD

Long jump: 1, Rona Hardy, Port Barre, 18-1¼. 2, Ireyon Keith, Independence, 17-1¾. 3, Kendra Gums, Kaplan, 17-0¼. 4, Kayla Drain, Mansfield, 16-9½. 5, Angel Williams, McMain, 16-6. 6, Kanesha Murphy, Rayville, 16-5½.

High jump: 1, Ellie Silvia, Sacred Heart-NO, 5-4. 2, Lindsey Owens, North Webster, 5-2.  3, Grace Morgan, Notre Dame, 5-0. 4, Antoinette Joseph, Ville Platte, 5-0. 5, D'Kira Spivey, Richwood, 5-0. 6, Paige Cutright, Abbeville, 4-10.

Triple jump: 1, Kayla Drain, Mansfield, 36-11. 2, Y'Tavia Whaley, Green Oaks, 36-6½. 3, Lindsay Darby, Erath, 35-6. 4, Ireyon Keith, Independence, 33-9. 5, Andrea Warner, Richwood, 33-7¾. 6, Ashton Morales, Berwick, 33-5.

Shot put: 1, Gerriana Lyons, West St. Mary, 41-5. 2, Rhea Thompson St. Louis, 39-4. 3, Destiny Washington, Port Allen, 37-2. 4, Breashlee Jones, Sumner, 36-11½. 5, Yasmyn Cobb, Kaplan, 36-1½. 6, Diamond Brooks, Sumner, 35-11½.

Discus: 1, Shanna Barrow, South Beauregard, 118-8. 2, Auslyn Taylor, West Feliciana, 117-3. 3, Rhea Thompson, St. Louis, 115-10. 4, Gerriana Lyons, West St. Mary, 113-3. 5, Nadasha Valliere, Abbeville, 103-8. 6, Shea Smith, North Webster, 100-01.

Javelin: 1, Alexis Rigmaiden, St. Louis, 138-5. 2, Drew Chatters, St. Louis, 131-2. 3, Madison Meche, Iota, 125-8. 4, Ellie Silvia, Sacred Heart-NO, 120-2. 5, Kaysie Hardy, Abbeville, 118-2. 6, Claire Meyers, North Vermilion, 115-3.

Pole vault: 1, Sara Watson, Erath, 11-6. 2, Kennedy Sampey, Berwick, 11-0. 3, Billie Cannon, West Feliciana, 11-0. 4, Ellen Briley, St. Louis, 9-6. 5, Gabrielle Blazek, McGehee, 9-6. 6, Claire Tyler, North Webster, 9-0.

TRACK

4x200 relay: 1, McMain, (Aleia Hobbs, Onia Ford, Jakia Horn, Angel Williams), 1:42.57. 2, St Louis, 1:43.40. 3, St. Katharine, 1:44.65. 4, Independence, 1:48.28. 5, West Feliciana, 1:48.30. 6, Evangel, 1:48.94.

,600: 1, Erin Trahan, Notre Dame, 5:28.22. 2, Dynasty Williams, Baker, 5:29.52. 3, Madeline Kling, Sacred Heart-NO, 5:29.76. 4, Megan Jackson, Sacred Heart-NO, 5:29.86. 5, Emily Sauce, E.D. White, 5:32.42. 6, Jillian Boone, Iota, 5:49.14.

100 hurdles: 1, Monae Lewis, Curtis, 14.52. 2, Mikaela Campbell, Sacred Heart-NO, 14.77. 3, Katina Perry, Abbeville, 15.58. 4, Raven Davis, West Feliciana, 15.92. 5, Brittany Washington, Loranger, 16.37. 6, Antoinette Joseph, Ville Platte, 16.39.

100: 1, Aleia Hobbs, McMain, 11.49. 2, Shannon Ray, St. Katharine, 11.83. 3, Taylor Shaw, Brusly, 12.20. 4, Caitlin Domingues, Erath, 12.58. 5, Rhaya Marks, West St. Mary, 12.74. 6, Brianna Webb, Bossier, 12.99.

800: 1, Kaitlyn Tunks, St. Louis, 2:21.46. 2, Kari Miles, Richwood, 2:23.02. 3, Aislinn Roberts, Lusher, 2:26.18. 4, Emily Sauce, E.D. White, 2:28.84. 5, Erin Trahan, Notre Dame, 2:31.94. 6, Megan Jackson, Sacred Heart-NO, 2:33.45.

4x100 relay: 1, St. Katharine, (Marquita Cunningham, Jailla Thomas, Mykia Scott, Shannon Ray), 48.90. 2, St Louis, 48.97. 3, McMain, 49.37. 4, Erath, 50.02. 5, Bossier, 50.25. 6, West St. Mary, 50.36.

400: 1, Hannah Jackson, St. Louis, 56.86. 2, Taylor Shaw, Brusly, 56.91. 3, Angel Williams, McMain, 59.04. 4, Kaitlyn Tunks, St. Louis, 1:00.03. 5, Mykala Lollis, Glen Oaks, 1:00.10. 6, Kari Miles, Richwood, 1:00.51.

300 hurdles: 1, Monae Lewis, Curtis, 44.04. 2, Shonadalynn Jasmine, St Louis, 45.96. 3, Raven Davis, West Feliciana, 46.58. 4, Katina Perry, Abbeville, 46.92. 5, Mikaela Campbell, Sacred Heart-NO, 48.23. 6, Marshala Carter, Richwood, 48.45.

200: 1, Aleia Hobbs, McMain, 23.86. 2, Shannon Ray, St. Katharine, 23.89. 3, Naishaylyn Brown, West St. Mary, 25.33. 4, Fabian Small, Franklin, 25.51. 5, Alexis Martin, Westlake, 26.40. 6, Ciara Snelling, Evangel, 26.49.

3,200: 1, Dynasty Williams, Baker, 11:50.69. 4, Aline Gossen, Notre Dame, 12:01.75. 2, Madeline Kling, Sacred Heart-NO, 12:15.20. 3, Megan Jackson, Sacred Heart-NO, 12:52.40. 5, Mikayla Rulh, McGehee, 13:22.32. 6, Summer Sandhu, Avoyelles, 13:34.44.

4x400 relay: 1, Richwood, (Kari Miles, Keishona Searles, Andrea Warner, Marshala Carter), 4:05.23. 2, Lusher, 4:06.58. 3, Thomas Jefferson, 4:07.04. 4, E.D. White, 4:10.10. 5, North Vermilion, 4;11.27. 6, Sacred Heart-NO, 4:14.50.