Class 4A state track results


BOYS

TEAM RESULTS: 1, Opelousas, 46. 2, Benton, 44. 3, West Ouachita, 39. 4, Northside, 30. 5, Northwood-Shreveport, 29. 6, North DeSoto, 28. 7, Edna Karr, 26. 8, Assumption, 25. 9, Riverdale, 20. 10, (tie) Westgate, LaGrange, 19. 12, Ladnry/Walker, 18. 13, (tie) Morgan City, Belle Chasse, 17. 15, (tie) Crowley, Washington-Marion, 16. 17, Teurlings, 14. 18, (tie) ossman, Salmen, 13.20, Fair Park, 12. 21, (tie) Vandebilt Catholic, DeRidder, 10. 24, (tie) St. Thomas More, East Jefferson, 9. 26, (tie) Beau Chene, Bastrop, 8. 28, (tie) Tara, Eunice, Breaux Bridge, 6. 31, Cecilia, 4. 32, Ben Franklin, 3. 33, (tie) Huntington, South Terrebonne, Neville, 2. 36, McDonogh No. 35, Lakeshore, 1.

FIELD EVENTS

Long jump: 1, Daquan Bellard, Opelousas, 23-8½. 2, Kwame McGee, Northwood, 22-7¼. 3, Anthony Milton, Landry-Walker, 22-6. 4, Joe Pack, Salmen, 21-10½. 5, Shacoby Thomas, Fair Park, 21-9¾. 6, Joseph Williams, Breaux Bridge, 21-9¾.

High jump: 1, Kwame McGee, Northwood, 6-10. 2, (tie) Aaron Craig, Salmen, Brandon Martin, Wossman, 6-4. 4, Damon Guidry, Crowley, 6-4. 5, Damien Bernard, Cecilia, 6-4. 6, Ahkeel Hutson, East Jefferson, 6-0.

Triple jump: 1, Daquan Bellard, Opelousas, 49-6. 2, Christian Miller, Northside, 46-10. 3, Jerome Wynn, Fair Park, 46-7½. 4, Dante Williams, Breaux Bridge, 46-2¾. 5, Anthony Milton,Landry-Walker, 45-6½. 6, Daniel Crosley, DeRidder, 44-11½.

Shot put: 1, Taylor Fondal, Westgate, 52-4½. 2, Darren Duhon, Washington-Marion, 51-11½. 3, Robert Kennedy, Belle Chasse, 51-10. 4, Johnnie Marsaw, Bastrop, 49-2½. 5, Josh Hall, Northwood-SH, 48-8½. 6, Anthony Joseph, Westgate, 48-3.

Discus: 1, Robert Kennedy, Belle Chasse, 157-0. 2, Taylor Fondal, Westgate, 156-1. 3, Darryle Sparks, Tara, 144-4. 4, Jesse Provost, Teurlings, 143-8. 5, Chandler Arceneaux, South Terrebonne, 141-3. 6, Chuck Harlow, DeRidder, 129-7.

Javelin: 1, Asa Miller, Teurlings, 164-5. 2, Harold Johnson, Washington-Marion, 161-9. 3, Jor'don Daigle, Eunice, 155-5. 4, Jamal Veazey, East Jefferson, 147-9. 5, Drew Victor, DeRidder, 147-5. 6, Peyton Cooper, Belle Chasse, 144-5.

Pole vault:1, Patrick Watson, Vandebilt, 15-0. 2, Brandon Hollier, Beau Chene, 14-6. 3, Christopher Foreman, St. Thomas More, 13-6. 4, Josh Huddleston, West Ouachita, 13-0. 5, Cullen Zaunbrecher, DeRidder, 12-6. 6, Caleb Frederick, Breaux Bridge, 12-6.

TRACK EVENTS

4x200 relay: 1, Northside, (Lionel Alfred, Alton Smothers, Trevon Sheksnider, Tevin Johnson), 1:27.41. 2, Edna Karr, 1:27.48. 3, West Ouachita, 1:27.91. 4, LaGrange, 1:28.06. 5, Bastrop, 1:28.09. 6, Morgan City, 1:28.32.

1,600: 1, Jacob Daigle, Assumption, 4:34.86. 2, Drake Heinz, Benton, 4:39.12. 3, Garrett Gipson, Benton, 4:39.89. 4, Dylan Oliver, Northwood-SH, 4:46.68. 5, James Bennett, Salmen, 4:47.92. 6, Christopher Lagrange, St. Thomas More, 4:51.83.

110 hurdles: 1, Christian Boyd, North Desoto, 14.66. 2, Tilliman Sylve, Landry/Walker, 14.82.  3, Markell Thomas, LaGrange, 15.09. 4, Thomas Ayala, DeRidder, 15.20. 5, Michael Pratt, Neville, 15.42. 6, Brandon Williams, Cecilia, 15.48.

100: 1, Donte' Jackson, Riverdale, 10.42. 2, Najee' Robinson, Karr, 10.73. 3, Dorsavian Williams, Benton, 10.74. 4, Robert Rochelle, Fair Park, 10.80. 5, Tyler Smith, North Desoto, 10.87. 6, David Ducre, Lakeshore, 10.95.

800: 1, Collins Roberts, Opelousas, 2:00.33. 2, Kirk Poullard, Crowley, 2:01.01. 3, Jacob Daigle, Assumption, 2:01.60. 4, Chase Slater, North DeSoto, 2:02.45. 5, Ryder Miller, Benton, 2:04.34. 6, Noah Jungles, West Ouachita, 2:05.05.

 4x100 relay: 1, Edna Karr, (Desmond Holmes, Kaylon Beverly, Robinson Najee', Glenn Irons), 42.14. 2, Morgan City, 42.24. 3, Wossman, 42.33. 4, Northside, 42.38. 5, Bastrop, 42.55. 6, Cecilia, 42.79.

400: 1, Tahrike Jones, Lutcher, 48.68. 2, Andre Johnson, West Ouachita, 49.12. 3, Christian Boutte, Opelousas, 49.89. 4, DeShawn Raymond, East Jefferson, 50.00. 5, Cameron Cox, Ben Franklin, 51.42. 6, Deshawn Moland, Assumption, 51.61.

300 hurdles: 1, Christian Boyd, North DeSoto, 38.58. 2, Markell Thomas, LaGrange, 39.17. 3, Gabe Tumey, West Ouachita, 39.82. 4, Darrius Berard, Opelousas, 39.84. 5, Tilliman Sylve, Landry/Walker, 40.64. 6, Aaron Varales, Northwood-SH, 40.90.

200: 1, Donte' Jackson, Riverdale, 21.42. 2, Jaylen Jones, Morgan City, 21.78. 3, Dorsavian Williams, Benton, 21.97. 4, Russell Terrell, West Ouachita, 22.11. 5, Claude Clark, Huntington, 22.33. 6, Martell Hawthorne, LaGrange, 22.43.

3,200: 1, Drake Heinz, Benton, 10:09.17. 2, Jacob Daigle, Assumption, 10:12.11. 3, Stephen Singleton, Benton, 10:18.26. 4, Dylan Oliver, Northwood-SH, 10:28.01. 5, Grant Leblanc, St. Thomas More, 10:38.96. 6, Robert Mipro, Ben Franklin, 10:38.96.

4x400 relay: 1, West Ouachita, (David Lee, Andre Johnson, Terrell Russell, Gabe Tumey), 3:21.87. 2, Northside, 3:21.92. 3, Opelousas, 3:22.03. 4, Crowley, 3:24.21. 5, North DeSoto, 3:25.79. 6, McDonogh No. 35, 3:29.49.

 

GIRLS

TEAM RESULTS 1, St. Scholastica, 65. 2, Vandebilt Catholic, 32. 3, Plaquemine, 31. 4, (tie) St. Michael the Archangel, DeRidder, 28. 6, McDonogh No. 35, 27. 7, Bastrop, 25. 8, Lutcher, 23. 9, (tie) Edna Karr, St. Thomas More, 20. 11, Cabrini, 19. 12, North DeSoto, 18. 13, Rayne, 17. 14, (tie) Benton, Woodlawn-Shreveport, Northside, 16. 17, (tie) Teurlings, East Jefferson, 14. 19, (tie) Neville, Cecilia, 12. 21, (tie) Ursuline Academy, Eunice, Assumption, 10. 24, (tie) Lakeshore, Loyola, 8.

27, Huntington, 7. 28, (tie) Westgate, Bolton, Opelousas, 6. 31, West Ouachita, 5. 32, (tie) Crowley, Belle Chasse, Beau Chene, A.J. Ellender, 4. 36, (tie) Ben Franklin, Salmen, 2. 38, Lake Area New Tech, 1.

 

FIELD

Long jump: 1, Victoria Walter, Woodlawn-SH, 17-5½. 2, Kayla Landry, Washington-Marion, 17-3½. 3, Nadia Hunt, Lakeshore, 17-1½. 4, Jessica Trammel, North DeSoto, 17-0¼. 5, Adasia Tinson, Salmen, 16-11. 6, Tierra Fields, Neville, 16-7¾.

High jump: 1, Lauren Parker, Ursuline, 5-2. 2, Joy Onwuzuligbo, St. Michael, 5-2. 3, Jessica Trammel, North DeSoto, 5-0. 4, Carmen Degeyter, Cecilia, 5-0. 5, Tayla Celestine, Cabrini, 4-10. 6, Briane Miller, DeRidder, 4-10.

Triple jump: 1, Logan Johnson, East Jefferson, 36-5¼. 2, Taejah Watkins, Plaquemine, 36-1. 3, Victoria Walter, Woodlawn-SH, 35-6¾. 4, Helena Tibbs, Beau Chene, 35-2¾. 5, Tierra Fields, Neville, 34-8¼. 6, Dominique Lewis, Lake Area New Tech, 34-6¾.

Shot put: 1, Tia Youngblood, DeRidder, 37-1½. 2, Dalisha Lawrence, Neville, 35-6. 3, Carrie Grace Austin, Bolton, 34-6. 4, Tiffany Soto, East Jefferson, 34-4½. 5, Taysia Coleman, Belle Chasse, 33-9. 6, Samantha Contreras, Cabrini, 33-4½.

Discus: 1, Kate McLemore, Eunice, 119-4. 2, Samantha Zelden, St. Scholastica, 110-11. 3, Asia Nelson, Plaquemine, 108-1. 4, Tia Youngblood, DeRidder, 107-5. 5, Madi Sessions, Benton, 105-6. 6, Taylor Arceneaux, Rayne, 102-8.

Javelin: 1, Samantha Zelden, St. Scholastica, 146-0. 2, Jaime Landry, St. Thomas More, 140-8. 3, Sydney Lerille, Vandebilt, 127-10. 4, Kyler Trosclair, Ellender, 124-4. 5, Macy Miller, Teurlings, 120-3. 6, Annabelle Yates, Neville, 111-4.

Pole vault: 1, Bailey Daigle, Assumption, 12-0. 2, Brooke Brunet, Vandebilt, 11-6. 3, Jordan Courtois, Westgate, 11-0. 4, Kimme Rushford, DeRidder, 11-0. 5, Taylor Thompson, Lakeshore, 10-6. 6, Jacqueline Rushford, DeRidder, 10-0.

TRACK

4x200 relay: 1, Lutcher, (Jawane Jenkins, Daijah Washington, Taylor Payne, Mareisha Riley), 1:43.68. 2, Benton, 1:44.12. 3, Northside, 1:44.89. 4, Edna Karr, 1:45.58. 5, Teurlings, 1:46.71. 6, Huntington, 1:47.79.

1,600: 1, Carley Boyce St. Scholastica, 5:19.43. 2, Alexa Breaux Vandebilt, 5:24.04. 3, Jacqueline Rushford DeRidder, 5:24.95. 4, Ellen Feringa St. Scholastica, 5:29.07. 5, Ashlee Sebren West Ouachita, 5:31.70. 6, Nariko Gillis Plaquemine, 5:38.91.

 100 hurdles: 1, Tayla Celestine Cabrini, 14.74. 2, Tylor Row St. Michael, 14.94. 3, Tristan Mouton Rayne, 15.91. 4, Jalasia Hebert Crowley, 16.38. 5, Ruby Gentile West Ouachita, 17.03. 6, Demittrius Clark Huntington, 17.25.

100: 1, Desiree McHenry Bastrop, 12.03. 2, Marcquita Stalbert McDonogh No. 35, 12.13. 3, Nicole Henderson McDonogh No. 35, 12.16. 4, Dajah Guidry Northside, 12.20. 5, Imani Mulmore Karr, 12.23. 6, Daijah Washington Lutcher, 12.40.

800: 1, Madison McDaniel St. Scholastica, 2:18.96. 2, Carlie Calais Cecilia, 2:19.04. 3, Hannah Bourque St. Thomas More, 2:19.27. 4, Kirby Roy St. Thomas More, 2:26.45. 5, Paige Fatland Ben Franklin, 2:27.96. 6, Carley Boyce St. Scholastica, 2:30.70.

4x100 relay: 1, Lutcher, (Jawane Jenkins, Daijah Washington, Taylor Payne, Mareisha Riley), 48.94. 2, Edna Karr, 49.03. 3, Benton, 49.13. 4, McDonogh No. 35, 49.18. 5, Northside, 49.65. 6, Huntington, 49.92.

400: 1, Tyler Morrison St. Michael, 58.77. 2, Aldrianna Dupree Plaquemine, 59.43. 3, Sydney Stewart Opelousas, 59.92. 4, Diamond Hayes Huntington, 1:00.46. 5, Lenora Davis St. Scholastica, 1:00.59. 6, Jessica Gray Bastrop, 1:00.94.

300 hurdles: 1, Tristan Mouton Rayne, 45.72. 2, Fran Wilson North DeSoto, 46.14. 3, Tayla Celestine Cabrini, 46.61. 4, Paige Robichaux Teurlings, 47.59. 5, Toni Corso Belle Chasse, 47.64. 6, Ruby Gentile West Ouachita, 48.22.

200: 1, Desiree McHenry Bastrop, 24.75. 2, Marcquita Stalbert McDonogh No. 35, 24.84. 3, Imani Mulmore Karr, 25.19. 4, Dajah Guidry Northside, 25.32. 5, Daijah Washington Lutcher, 25.36. 6, Nicole Henderson McDonogh No. 35, 25.78.

 3,200:1, Alexa Breaux Vandebilt, 11:36.73. 2, Kaitlin Tanner Loyola, 11:40.67. 3, Carley Boyce St. Scholastica, 12:04.97. 4, Ellen Feringa St. Scholastica, 12:10.54. 5, Haley Gregoire St. Michael, 12:11.84. 6, Hannah Bourque St. Thomas More, 12:16.92.

4x400 relay: 1, St. Scholastica, (Monica Guillot, Lenora Davis, Hayley Blaise, Madison McDaniel), 4:09.68. 2, Plaquemine, 4:10.79. 3, Teurlings, 4:11.52. 4, Bastrop, 4:11.68. 5, DeRidder, 4:15.34. 6, St. Thomas More, 4:15.58.