Teams in this post:

Class 5A state track results


BOYS

TEAM RESULTS: 1, Catholic, Baton Rouge, 103. 2, Dutchtown, 48. 3, Haughton, 38. 4, St. Paul’s, 36. 5, Central-Baton Rouge, 33. 6, Airline, 32. 7, Natchitoches Central, 30. 8, Hahnville, 25.  9, Parkway, 24. 10, Thibodaux, 17. 11, (tie) New Iberia, South Lafourche, 16. 3, (tie) St. Aamant, Destrehan, Woodlawn-Baton Rouge, 14. 16, Carencro, 13. 17, (tie) Walker, Fontainebleau, Higgins, 10. 20, Brother Martin, 8. 21, (tie) West Monroe, Acadiana, 6.23, Ruston, 5. 24, (tie) Madneville, C.E. Byrd, Capt. Shreve, 4. 28, (tie) Barbe, Archbishop Rummel, 3.30, (tie) Chalmette, Sam Houston, 2. 32, (tie) Jesuit, Sulphur, Ouachita, Zachary, 1.

 

FIELD EVENTS

Long jump: 1, Craig Jones, Central-BR, 23-4¼. 2, Cameron Rice, Airline, 23-2½. 3, Dewayne Reed, Thibodaux, 23-0½. 4, Marquise Hampton, St. Amant, 22-8½. 5, Joshua Tannehill, Rummel, 22-6¾. 6, Zavian Jackson, Ruston, 22-0¼.

High jump: 1, Chance Stephens, Catholic-BR, 6-8. 2, Dominick Fillnich, South Lafourche, 6-6. 3, Cameron Rice, Airline, 6-6. 4, James Willingham, Pineville, 6-6. 5, Austin Walker, West Monroe, 6-4. 6, Darryl Anderson, Zachary, 6-2.

Triple jump: 1, Jacorious Jeter, Haughton, 46-11½. 2, Cameron Rice, Airline, 46-6½. 3, Craig Jones, Central-BR, 46-2½. 4, Jace Attuso, Catholic –BR, 44-10.5, Dewayne Reed, Thibodaux, 44-5¾. 6, Lebron Nelson, Ouachita, 44-0.

Shot put: 1, Michael Seither, Fontainebleau, 54-6½. 2, Ross Quinlan, Catholic-BR, 53-2¾. 3, Nigel Despinasse, Catholic-BR, 52-5¼. 4, Dariean Blake, Natchitoches Central, 50-8. 5, Brennan Travis, Barbe, 50-2¾. 6, Keon Johnson, Ruston, 48-6½.

Discus: 1, Ross Quinlan, Catholic-BR, 177-9. 2, Nigel Despinasse, Catholic-BR, 165-6. 3, Caden Cunningham, Acadiana, 160-7. 4, Dylan Stephens, St. Amant, 155-6. 5, Sean Bouzigard, South Lafourche, 153-2. 6, Brennan Travis, Barbe, 146-11.

Javelin: 1, Matthew Venable, Catholic-BR, 183-0. 2, Matthew Root, Catholic-BR, 179-2. 3, Sean Bouzigard, South Lafourche, 179-0. 4, Thomas Peters, Brother Martin, 176-11. 5, Tyler Griggers, Sam Houston, 173-11. 6, Donovan Banks, Capt. Shreve, 167-8.

Pole vault: 1, Kyle Baudoin, Walker, 16-0. 2, Chadd Burns, Catholic-BR, 16-0. 3, Brady Bergeron, Dutchtown, 14-6. 4, Cade Bailey, Thibodaux, 14-0. 5, Sam Haskins, Ruston, 13-6. 6, Cody Hinson, Haughton, 13-0.

TRACK EVENTS

4x200 relay: 1, Dutchtown, (Matthew Magee, Tyler Hughes, Javon Pierre, Cory McBride), 1:27.13. 2, Natchitoches Central, 1:27.48. 3, Parkway, 1:27.64. 4, Central-BR, 1:28.78. 5, Thibodaux, 1:29.45. 6, Carencro, 1:29.30.

1,600: 1, Zach Albright, St. Paul's, 4:12.82. 2, Eric Coston, St. Paul's, 4:16.48. 3, Hayden Kingfisher, Parkway, 4:22.12. 4, Daniel Tanner, Byrd, 4:25.39. 5, Pierce Hill, Catholic-BR, 4:30.41. 6, Beau Robinson, Hahnville, 4:32.45.

110 hurdles: 1, Tyler Hughes, Dutchtown, 13.83. 2, Brandon Singleton, Hahnville, 13.91. 3, Arthur Price, Catholic-BR, 14.02. 4, Justin Reid, Dutchtown, 14.44. 5, Juwon Johnson, Parkway, 14.85. 6, Antonio Woodfork, Haughton, 14.91.

100: 1, Micah Larkins, Haughton, 10.56. 2, Kirk Merritt, Destrehan, 10.68. 3, Josh Lister, Haughton, 10.71. 4, Cory McBride, Dutchtown, 10.78. 5, Darius Birden, Higgins, 10.88. 6, Gary Triplett, Central-BR, 10.91.

800: 1, Jack Wilkes, Airline, 1:55.01. 2, Kyler Perrault, Carencro, 1:55.78. 3, Sean Washington, New Iberia, 1:55.79. 4, Ben Sturgeon, Dutchtown, 1:58.51. 5, Sean Williams, Chalmette, 1:58.90. 6, Patrick LaCour, Jesuit, 1:59.31.

4 x100 relay: 1, Haughton,  (Javonte Woodard, Micah Larkins, D'Kovin Ware, Josh Lister), 1.25. 2, Central-BR, 42.00. 3, Destrehan, 42.06. 4, Dutchtown, 42.16. 5, West Monroe, 42.40. 6, Thibodaux, 42.57.

400: 1, Cory Hamilton, Parkway, 47.45. 2, Deante' Early, Woodlawn-BR, 48.25. 3, Steven Pirvu, St. Amant, 48.75. 4, Massimo Vancheri, Mandeville, 48.94. 5, Donald Stokes, Carencro, 49.82. 6, Ethan Rapp, Sulphur, 50.51.

300 hurdles: 1, Brandon Singleton, Hahnville, 37.43. 2, Davis Richardson, Catholic-BR, 38.65.  3, Tyler Hughes, Dutchtown, 39.46. 4, Kam Cummings, Catholic-BR, 39.47. 5, Shawn Stanford, Capt. Shreve, 40.14. 6, Taireek Anderson, Capt Shreve, 40.29.

200: 1, Correion Mosby, Natchitoches Central, 21.39. 2, Darius Birden, Higgins, 21.86. 3, Arthur Price, Catholic-BR, 22.02. 4, Dillon Brumfield, Central-BR, 22.21. 5, Terrence Johnson, Thibodaux, 22.22. 6, Ladarius Winzer, Ruston, 22.30.

3,200: 1, D.C. Lipani, St. Paul's, 9:20.50. 2, Zach Albright, St. Paul's, 9:25.46. 3, Bryce Robinson, Hahnville, 9:30.93. 4, Chace Edwards, Brother Martin, 9:42.01. 5, James Turner, West Monroe, 9:46.97. 6, Jeffrey Kelley, Catholic-BR, 9:52.46.

4x400 relay: 1, New Iberia, (Blake Comeaux, Austin Stoltz, Michael Sam, Sean Washington), 3:19.16. 2, Natchitoches Central, 3:21.58. 3, Woodlawn-BR, 3:22.81. 4, Catholic-BR, 3:23.23. 5, Carencro, 3:25.32. 6, Rummel, 3:29.55.

 

GIRLS

TEAM RESULTS 1, Zachary, 51. 2, Baton Rouge Magnet, 50. 3, (tie) Barbe, C.E. Byrd, 43. 5, Ruston, 34. 6, New Iberia, 31. 7, Dominican, 30. 8, St. Joseph’s Academy-Baton Rouge, 28. 9, (tie) Dutchtown, Ponchatoula, Natchitoches Central, 24. 12, Live Oak, 18. 13, (tie) Mandeville, Parkway, 15. 15, (tie) Lafayette, McKinley, 14. 17, (tie) West Jefferson, Denham Springs, 12. 19, (tie) Fontainebleau, Airline, 10. 21, West Monroe, 8. 22, (tie) Woodlawn-Baton Rouge, 6. 26, Thibodaux, 5. 27, (tie) Pineville, East Ascension, Hahnville, 4.30, (tie) Higgins, East St. John, 2. 32, (tie) Scotlandville, Broadmoor, Alexandria, 1.

 

FIELD

Long jump , 1, Morgan White, Byrd, 18-8. 2, Diamond Washington, West Jefferson, 18-4¾. 3, Taylor Bennett, Dutchtown, 18-2. 4, Airianna Hamilton, Ponchatoula, 17-5. 5, Joi Scioneaux, East St. John, 17-4¾. 6, Dominitra Charles, New Iberia, 17-2¾.

High jump: 1, Abigail O'Donoghue, Denham Springs, 5-4. 2, Kourtni Goldsmith, Ruston, 5-4. 3, Andrea McDonald, Dominican, 5-4. 4, Airianna Hamilton, Ponchatoula, 5-2. 5, (tie) Eris Stove, Thibodaux; Jenet Campbell, Zachary; and Ebony Hills, Ehret, 5-0.

Triple jump: 1, Jasmyn Carswell, Airline, 38-1½. 2, Amber Turner, West Monroe, 38-0½. 3, Andrea McDonald, Dominican, 37-8¾. 4, Bre Bias, Hahnville, 37-8¼. 5, Airianna Hamilton, Ponchatoula, 36-10. 6, Eris Stove, Thibodaux, 36-6.

Shot put: 1, Ashley Davis, Live Oak, 40-9. 2, Peyton Montgomery, Barbe, 38-4½. 3, Moesha Kinard, New Iberia, 37-9¼. 4, Mariah Davis, New Iberia, 37-4¾. 5, Loren James, Baton Rouge, 35-6¾. 6, Darnese Woods, Broadmoor, 35-6¾.

Discus: 1, Mariah Davis, New Iberia, 132-5. 2, Ashley Davis, Live Oak, 128-1. 3, Ebony Lewis, Barbe, 127-8. 4, Marvalyn Vernon, Ponchatoula, 125-2. 5, Gabby Olin, Ponchatoula, 118-2. 6, Breanna Cooper, Ruston, 111-2.

Javelin: 1, Peyton Montgomery, Barbe, 145-11. 2, Kristen Clark, Ruston, 138-3. 3, Toni Rodriguez, St. Amant, 137-10. 4, Naomi Smith, Barbe, 116-9. 5, Korinne Sauvage, Mt. Carmel, 113-6. 6, Skyler Guillot, Thibodaux, 111-8.

Pole vault: 1, Madison Heath, Fontainebleau, 12-7. 2, Madison Mizell, Ponchatoula, 11-6.  3, Rebekah Markel, Lafayette, 11-0. 4, Lauren Torsch, Mt. Carmel, 11-0. 5, Caitlyn McCauslin, Natchitches Central, 11-0. 6, Hannah Ogea, Barbe, 10-6.

TRACK

4x200 relay: : 1, Zachary, (Dakota Williams, Jennifer Brown, Tia Coleman, Janie O'Connor), 1:40.20. 2, Byrd, 1:41.28. 3, Natchitoches Central, 1:42.98. 4, Dutchtown, 1:44.14. 5, Thibodaux, 1:44.93. 6, Ruston, 1:47.11.

1,600: 1, Mia Meydrich, Dominican, 5:04.06. 2, Kellie Webb, Barbe, 5:04.47. 3, Annie Hill, St. Joseph-BR, 5:06.97. 4, Alison Ringle, Parkway, 5:07.02. 5, Olivia Murphy, Mandeville, 5:22.38. 6, Amber Ferguson, Denham Springs, 5:29.33.

100 hurdles: 1, Mikiah Brisco, Baton Rouge, 14.02. 2, Caroline Campbell, Byrd, 14.59. 3, Stevie Woods, Woodlawn-BR, 14.84. 4, Vanessa Joseph, New Iberia, 15.21. 5, Ebony Hills, Ehret, 15.24. 15.87. 6, Erin Payton, Ehret,

100: 1, Mikiah Brisco, Baton Rouge, 11.55. 2, Alissa Williams, McKinley, 11.64. 3, Casey Richardson, Dutchtown, 11.79. 4, Sunni McCallister, Ruston, 11.90. 5, Morgan White, Byrd, 12.09. 6, Jakedria Brooks, Natchitoches Central, 12.56.

800: 1, Chelsey Jones, Mandeville, 2:12.04. 2, Kennedy Smith, Baton Rouge, 2:16.39. 3, Anna Claire, Maxwell St. Joseph-BR, 2:16.45. 4, Colby Carey, Natchitoches Central, 2:16.47. 5, Kellie Webb, Barbe, 2:19.10. 6, Sara Funderburk, Parkway, 2:22.55.

4x100 relay: 1, Baton Rouge,  (Ja'mesia Stewart, Terrilyn Legier, Alexandria Henderson, Mikiah Brisco), 47.76. 2, Dutchtown, 48.04. 3, Zachary, 48.31. 4, Pineville, 49.48. 5, West Jefferson, 49.79. 6, Natchitoches Central, 49.83.

400: 1, Janie O'Connor, Zachary, 55.10. 2, Hannah Siegmund, Ruston, 57.02. 3, D’sharee Collins, Lafayette, 57.23. 4, Ariane Williams, East Ascension, 57.70. 5, Rian Robinson, Higgins, 57.71. 6, Jaslyn Bowman, Scotlandville, 58.93.

300 hurdles: 1, Caroline Campbell, Byrd, 43.64. 2, Kenyetta Franklin, Zachary, 44.72. 3, Vanessa Joseph, New Iberia, 45.00. 4, Maggie Poche, St Joseph-BR, 45.17. 5, Ebony Hills, Ehret, 45.62. 6, Ariel Keller Alexandria, 45.78.

200: 1, Mikiah Brisco, Baton Rouge, 24.07. 2, Janie O'Connor, Zachary, 24.18. 3, Alissa Williams, McKinley, 24.23. 4, Sunni McCallister, Ruston, 24.56. 5, Diamond Washington, West Jefferson, 25.07. 6, Morgan White, Byrd, 25.49.

3,200: 1, Alison Ringle, Parkway, 11:10.84. 2, Mia Meydrich, Dominican, 11:24.43. 3, Annie Hill, St. Joseph-BR, 11:24.75. 4, Kellie Webb, Barbe, 11:26.39. 5, Olivia Murphy, Mandeville, 11:40.74. 6, Amber Ferguson, Denham Springs, 12:02.31. 

4x400 relay: 1, Natchitoches Central, (Colby Carey, Hanna Nichols, Caitlyn McCauslin, Dekayta Alex), 3:56.09. 2, Zachary, 3:58.93. 3, St Joseph-BR, 4:00.82. 4, Byrd, 4:01.56. 5, Lafayette, 4:03.08. 6, Mandeville, 4:10.70.